2015. február 10., kedd

SZENVEDÉLY? BETEGSÉG? (SZENVEDÉLYBETEGSÉGRŐL ÁLTALÁBAN)

Az előző cikkek a megelőzést és a kialakult helyzet kezelését járták körbe. Sok esetben a RÉV Szenvedélybeteg-segítő Szolgálathoz forduló szülők egyedül érkeznek gyermekük nélkül. Kétségbeesettek, tele vannak fájdalommal, vádolják gyermeküket, vagy éppen meg akarják érteni miért fordulhatott ez elő az Ő családjukban.

Aggodalom, Félelem, Bizonytalanság, Vád/önvád, Szenvedés.Minden szenvedélybetegséggel küzdő család életében megtalálhatóak ezek a szavak.
De hol kezdődött? Ki a hibás? Hol rontottam el? Teszik fel a kérdéseket a szülők, akik kezdetben talán jobban szenvednek, mint a szerhasználó gyermekeik.
Előző anyagainkban már írtunk arról, hogy mit tehet a szülő, hogy megelőzze a szerhasználatot és arról is, hogy mit tehet, ha már kialakult.

Azt viszont érdemes végig gondolni, újra és újra, hogy mivel is állunk szemben….
Kit nevezünk szenvedélybetegnek? És mi okozhat szenvedélybetegséget?
Milyen szavak jutnak eszünkbe először a szenvedély szó hallatán ?
Szerelem, tűz, boldogság…., mi mindent csinálunk szenvedélyesen? Dolgozunk, élünk, szeretünk?
Hiszen ezek pozitív dolgok… Hogy lesz ebből egy komoly pszichiátriai kórkép - Szenvedélybetegség?

Mit nevezünk szenvedélybetegségnek?
„Addikciónak, vagy szenvedélybetegségnek azokat a viselkedésformákat nevezzük, amelyek fölött a személy képtelen kontrollt gyakorolni, s ezért ezeket kényszeresen újra és újra végrehajtja, illetve amelyek a személyre – és többnyire környezetére is - káros következményekkel járnak.” (Demetrovics Zsolt)

Adódik a kérdés, mikortól beszélünk szenvedélybetegségről?
Fontos megállapítása a fenti meghatározásnak, hogy szenvedélybetegségről akkortól beszélünk, amikortól a „káros hatások” érvényesülnek akár az egyén, akár a környezete kapcsán.
Aláhúzandó az is, hogy ebben az ingoványos, nem éles határokkal elválasztott folyamatban az egyén kapcsán már BETEGségről beszélünk, mégpedig krónikus betegségről.

Szerhasználattal a RÉV Szenvedélybeteg-segítő Szolgálathoz fordulók esetében a segítői folyamat fontos része minden esetben a család.

A család akkor is jelen van a felépüléssel kapcsolatos folyamatban, ha az egyén már elhagyta/ elveszítette velük a kapcsolatot, tehát fizikai/érzelmi támogatás nincsen.
A gyermekkori kapcsolatok, a családi kötelékek minden esetben fontos tényezői az egyénnek akár támogatólag vannak jelen, akár mint veszteség.
A szakirodalom megkülönböztet egészségesen működő családot és diszfunkcionális vagy társfüggő családot.

Az egészséges családban minden családtagnak tisztázott a szerepe, a szülők apa és anyaként tudnak és akarnak viselkedni. Van tekintélyük és a családon belül világosak a szabályok. A korlátok nemcsak akadályt, hanem kapaszkodót is jelentenek. A családban minden megbeszélhető, nincsenek tabu témák. Mindenkinek van feladata korához és képességéhez mérten. Az érzelmeket kimutatják és ez természetes és magától értetődő folyamatként jelentkezik a mindennapokban.
Az egészséges családban élő tagok esetében is előfordulhat akár illegális droghasználat is, de az a kipróbálásig jut el, hiszen nincsen, ami fenntartsa a használatot.
A társfüggő családok esetében azért lehet nagyobb a szerhasználat fenntartásának esélye - a szenvedélybetegség kialakulása - mert a családi játszmák átszövik a mindennapokat és az egyén illetve a család működésmódja fenntartja a szerhasználatot, annak jutalmazó jellege miatt.
Több irodalom is meghatározza a drogfogyasztás által veszélyeztetett fiatalok körét. A családnak, a barátoknak és az egész társadalomnak is van felelőssége a szerhasználat kialakulásában.
A munkanélküliség, a jövőkép bizonytalansága, a családi értékek, célok gyengülése, a felbomlott családok, a kriminalitás, az elhanyagoló, vagy túl óvó nevelés, a brutális bánásmód mind hajlamosíthatják az egyént arra, hogy szerhasználattal érezze egésznek önmagát.
Fontos tisztázni, hogy nem minden kipróbálást követ visszatérő használat, és nem minden használó válik szenvedélybeteggé.
A szerhasználat igazi okai mindig igen összetettek, ezért biztos, hogy a szenvedélybeteg esetében nem csupán az egyén önsorsrontó magatartásáról van szó. Téves állítás az, hogy a szenvedély beteg „megérdemli a sorsát”, „minek csinálta”.

A szerhasználatból való felépülés lehetősége harc a mindennapokért.
„Segíteni a drogosnak annyi, mint megtanítani élni” (Walter Kindermann) – és valóban nincs szó kevesebbről.
A fent felsorolt kiváltó okok, a család által megalapozott értékek, olyan nehezen felülírható rendszert alkotnak, amelyben nem tehet mást a szerhasználó, mint teljes egészében újraépíti önmagát a szermentes élet reményében. Ez a harc – a felépülésért vívott csata – az élet minden területére kiterjed.
Hosszú folyamat, amely buktatókkal tűzdelt.
Valamit feladni, amit nagyon szeretünk, ami teljesebbé teszi az életünket, ami a szenvedélyünk, amitől úgy érezzük, kiteljesedünk nagyon nehéz. Ha ez már megbetegít bennünket, nyomos ok lehet arra, hogy mégis megtegyük.

A szenvedélybetegséggel szembeni harcban csak az nyerhet, akinek megéri a végsőkig harcolni.

„Élni.
Ezt az egyszerű szót csak az tudja igazán ízlelgetni, aki közel került már a halálhoz, akit megcsapott a megsemmisülés szele.
Járni – végtagfájdalmak nélkül….
Nézni tiszta pupillákkal…..
Gondolkodni – szabadon anyagmentesen….”(Kály Kullay Károly)”
Felépülni sokkal egyszerűbb, ha van olyan ember, aki felsegít ha elesek….


Forrás:
Demetrovics Zsolt: Az addiktológia alapfogalmai
Kály-Kullai Károly – Hit és gyógyulás


A RÉV Szenvedélybeteg-segítő Szolgálat szakemberei hétköznapokon 8-16 óra között, előzetes időpont egyeztetés után várják a segítséget kérőket.
Az intézmény elérhetőségei:
Tel: 36 518 328; 30 692 5785


Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése